Monitor LCD: recykling materiałowy

Badania nad recyklingiem materiałowym przeprowadziła grupa studentów studiów II stopnia na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy: inż. F.J. Redlak, inż. D.A. Sawicki, inż. C. Makarewicz, inż. M. Baczewski, inż. B. Jagodziński.

Problem odpadów elektrycznych i elektronicznych jest obecnie bardzo poważnym zmartwieniem działu ochrony środowiska. W tym celu zajęliśmy się zbadaniem problematyki recyklingu elektroniki na przykładzie monitora LCD marki HiVison. Nasze badania objęły problematykę budowy oraz składu materiałowego jego elementów i ich recyklingu. Na podstawie analizy materiałowej monitora podzieliliśmy je na cztery klasy przedstawione na wykresie kołowym udziałów wagowych. Wśród tych klas największym udziałem wagowym charakteryzują się stal, ABS, PVC oraz elementy elektroniki, z których tworzywa polimerowe poddaje się recyklingowi z uzyskaniem recylkulatu, a stal przetopieniu i ponownemu jej wykorzystaniu. Sprawne elementy elektroniki wykorzystuje się ponownie, a ze zużytych odzyskuje się metale szlachetne.

Cały artykuł wraz z wynikami badań oraz wnioskami można przeczytać w załączonym opracowaniu.

Pomiary przeprowadzono w ramach zajęć laboratoryjnych „Materiały dla elektroniki i optoelektroniki” pod opieką prof. O. Shyichuka.

ZałącznikWielkość
projstud_2014_2_optoelektronika_monitory_lcd.pdf587.15 KB